Rodzice często z niecierpliwością wyczekują chwili, kiedy ich maluchowi wyrosną pierwsze mleczaki. Jest to bez wątpienia piękny okres w życiu każdego dziecka i rodzica. Zachodzisz w głowę, kiedy twoje dziecko błyśnie pierwszym ząbkiem i w jakiej kolejności wyrosną? Podpowiadamy, kiedy możesz się ich spodziewać i jak się do tego przygotować.
Historie o wróżkach zębuszkach i skrzatach, które zamieniają mleczne zęby na zabawki czy też drobne monety opowiada się dzieciom w okresie, kiedy wypadają im mleczne zęby. Zanim jednak będziesz mogła roztaczać przed maluchem barwny świat pełen tajemniczych stworzeń z krainy baśni, maluch musi dorobić się pierwszych mleczaków. Ząbkowanie, bo o nim mowa, to nie tylko magiczny czas, kiedy dziecku wyrastają pierwsze zęby, ale także znak, że bobas zdrowo rośnie i rozwija się prawidłowo. Są maluchy, u których pierwsze zęby mleczne można zauważyć już około 4-6. miesiąca życia, u innych natomiast pojawiają się one dopiero w okolicy pierwszych urodzin. Różnice w wyrastaniu pierwszych zębów są jak najbardziej naturalne i zależą w dużej mierze od genów. Ten indywidualny okres w życiu każdego malucha i jego rodzica, może sprawić wiele radości i dostarczyć ekscytujących momentów oraz wspomnień na długie lata, pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujesz. Jak to zrobić? Najważniejsze jest właściwe reagowanie na kolejne pojawiające się ząbki mleczne i wiedza o tym, w jakiej kolejności można się ich spodziewać i jak ulżyć dziecku, gdy swędzenie staje się uciążliwe. W monitorowaniu tych ważnych chwil pomóc może Ci kalendarz ząbkowania, który znajdziesz w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi lub w Internecie.
Ząbkowanie czas start!
Gdy u niemowlaka pojawią się pierwsze zęby mleczne, a dzieje się to zazwyczaj od 6. do 8. miesiąca życia, maluch zaczyna obficie się ślinić i wkładać do buzi wszystko co napotka na swojej srodze. Dziąsła maluszka mogą być wtedy spuchnięte, zaczerwienione i obolałe, a gdy się uśmiechnie Twoim oczom ukażą się dwa dolne siekacze. Następne w kolejce są ich górne odpowiedniki, tak zwane jedynki, dzięki którym dzieci wyglądają jak małe zajączki. Dzieje się to najczęściej między 8. a 12. miesiącem życia i co ciekawe zazwyczaj szybciej u dziewczynek niż u chłopców. Między 9. i 16. miesiącem możesz spodziewać się górnych i dolnych czwórek, które będą pojawiać się w buzi Twojej pociechy zazwyczaj parami po obu stronach jednocześnie. Po skończonym roku Twoja pociecha zyska kolejne ząbki, tym razem dolne i górne trójki, które powinny wyrosnąć pomiędzy 13. a 19. miesiącem życia. Zazwyczaj w okolicach 16. i 23. miesiąca do reszty dołączają także kły. Jeśli jednak po 18. miesiącu życia nie widzisz oznak ząbkowania, nie ma powodów do zmartwień – maluch z pewnością dogoni rówieśników, jednak warto w takim przypadku skonsultować się z lekarzem. Ostrożności nigdy za wiele! Gdy maluch skończy 3 lata będzie już mógł zapewne pochwalić się kompletem 20 zębów mlecznych, które zazwyczaj są bielsze i mniejsze od zębów stałych.
Pierwsza pomoc w ząbkowaniu
Ząbkowanie u niemowląt najczęściej daje podobne objawy - maluch obficie się ślini, grymasi i płacze, a objawy potrafią być tak silne, że budzi się w nocy. Często też próbując załagodzić swędzenie dziąseł wkłada do buzi paluszki lub to co akurat znajdzie na swojej drodze. Jak pomóc mu w tym trudnym czasie i jednocześnie zapobiegać przyczynie swędzenia? Zanim dziecko zacznie ząbkować zapoznaj się z metodami, które przyniosą ulgę i pomogą ukoić ból. Istnieje wiele sposobów – te domowe, wykorzystują nasze kuchenne zasoby i są naturalne, choć zazwyczaj przynoszą tylko chwilowe ukojenie i bywają pracochłonne. Polecane przez mamy i babcie napary z rumianku czy melisy powinny zostać odpowiednio wcześniej zaparzone i wystudzone do pokojowej temperatury, a smoczki lub gryzaki napełnione wodą i wystudzone w lodówce. Rodzice sięgają również po dostępne bez recepty preparaty z apteki, które występują m.in w postaci żelowej i szybko łagodzą ból maluszka. Coraz większą popularnością cieszą się także wyroby na bazie składników naturalnych oraz substancji, które występują w organizmie człowieka i regulują procesy regeneracji tkanek, takie jak preparaty zawierające znany nam z medycyny estetycznej kwas hialuronowy (np. Gengigel Ząbkowanie). Ten wygodny w użyciu żel posiada kwas hialuronowy w stężeniu odpowiednim dla dzieci, dzięki czemu szybciej i skuteczniej leczy dziąsła bobasa oraz zapobiega przyczynom bólu – swędzeniu i podrażnieniu. Odpowiednia konsystencja żelu dokładnie przylega do małych dziąseł, tworząc naturalną barieręprzed bakteriami przyspieszając jednocześnie naturalne procesy gojenia. Dzięki temu maluszek będzie chętniej i częściej się uśmiechał, prezentując swoje nowe, śnieżnobiałe ząbki.
Gengigel® Ząbkowanie – żel przeznaczony do stosowania w jamie ustnej, łagodzący ból i zmniejszający stan zapalny dziąseł związany z ząbkowaniem u niemowląt i małych dzieci. Składa się z opatentowanej mukoadhezyjnej matrycy polimerowej, która na długo przylega do dziąseł, tworząc niewidoczną, elastyczną i trwałą powłokę, pełniącą również funkcję ochronną. Pozwala na ograniczenie miejscowych środków znieczulających i ma przyjemny smak. Nie zawiera alkoholi, cukrów, laktozy, glutenu, parabenów, SLS ani GMO. Testowany klinicznie dla niemowląt. Żel jest produkowany przez włoską firmę Ricerfarma, jego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest PHARMAPOINT SA.
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/kalendarz-zabkowania-jak-miec-wszystko-pod-kontrola